Piczon.pl - Miejsce w Internecie dla każdej kobiety!

Bezpieczeństwo na drogach – dlaczego przegląd pojazdu jest tak ważny

Bez dowodu rejestracyjnego z ważnym wpisem z odbytego przeglądu raczej nie powinniśmy wyjeżdżać z domu. To oczywista sprawa, że zapewni nam to spokojną jazdę oraz zminimalizuje ryzyko ewentualnych niespodzianek na drodze. Jednak przegląd samochodu to nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również przepis prawa.

Przepisy dotyczące przeglądu samochodu

Pierwszy przegląd pojazdu powinno się przeprowadzić w momencie, gdy samochód jest w posiadaniu kierowcy przez 3 lata. Następnie, w kolejnych latach, termin przeglądu zależy od roku produkcji auta. Do 3 lat, samochody muszą spełniać normy Euro 4 co do emisji spalin. Wówczas, techniczny przegląd należy zrobić po upływie 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Od 2010 roku zaczęła obowiązywać norma Euro 5, a od 2014 roku powyższa norma była zastąpiona przez Euro 6. W każdym przypadku, przegląd techniczny stanowi konieczność, która jest regulowana przepisami prawa.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, by przegląd samochodu był wykonany na jak najwyższym poziomie. Nie wystarczy sprawdzić tylko, czy hamulce działają poprawnie, a także trzeba dokładnie zbadać kondycję podwozia, układów kierowniczych, zawieszenia, oświetlenia itd.

Znaczenie przeglądu dla bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego

Zdarza się, że kierowcy zapominają o przeglądzie technicznym, lub po prostu nie uważają na stan swojego pojazdu. To powoduje wiele niebezpieczeństw zarówno dla kierowcy jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Przedsiębiorstwo PZU wskazuje, że w Polsce jest przeciętnie co roku ponad 200 000 kolizji drogowych, w wyniku których ponad 3000 osób traci życie. A przemijający czas jedynie powiększa te statystyki.

Jakie problemy może wykryć stacja kontroli pojazdów?

Przy okazji przeglądu, stacja kontroli pojazdów bada stan techniczny auta. Zwraca uwagę między innymi na stan hamulców, zawieszenia, ogumienia, systemu oświetlenia, a także instalacji gazowej. Często również stacjonują tam firmy produkujące mniej części samochodowe lub oferujące serwis. Dzięki temu można wykryć usterki, które mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo na drodze.

Lista wszystkich elementów podlegających weryfikacji jest ściśle określona przez przepisy. Ekspert Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zwraca uwagę, że „w momencie, gdy w trakcie przeglądu zostanie wykryta usterka, to kierowca będzie musiał ją niezwłocznie usunąć i udokumentować to”. Ostatecznie, przegląd samochodu to nie tylko konieczność z punktu widzenia przepisów prawa, ale przede wszystkim troska o siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Złe samopoczucie i kierowanie pojazdem

Przegląd techniczny samochodu to nie tylko względy bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów prawa. Kierowanie samochodem w złym stanie technicznym, a co więcej – w złym stanie psychicznym kierowcy – również zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

Badania wykazują, że awarie i stłuczki mogą być również związane z samopoczuciem kierowcy. Na przykład, badania przeprowadzone przez University of Washington wykazały, że kierowcy, którzy odczuwali skrajne zmęczenie, byli tak samo niebezpieczni na drodze, jak ci z nadmierną ilością alkoholu we krwi (ponad 0,08%)! Właśnie dlatego troska o swoje zdrowie psychiczne, podobnie jak dbanie o samochód, to bardzo ważny element bezpieczeństwa na drodze.

Sensowne przygotowanie do kontroli technicznej

Podczas przeglądu technicznego samochodu warto również przygotować się odpowiednio, zwracając szczególną uwagę na wiele elementów. Przede wszystkim, warto zweryfikować poziom oleju, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, a także stan klocków hamulcowych i nawet stan kabinowego filtra.

Podsumowanie

Kontrola techniczna auta to konieczność z punktu widzenia prawa oraz ważny element dbania o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego. Regularne przeglądy pomagają w wykrywaniu ewentualnych usterek, które wpłyną na bezpieczeństwo na drodze. Przedsiębiorstwo PZU wskazuje, że w Polsce jest przeciętnie co roku ponad 200 000 kolizji drogowych, w wyniku których ponad 3000 osób traci życie. Zwróćmy zatem uwagę na stan techniczny naszego samochodu i dbajmy o swoje dobre samopoczucie na drodze.

Czy przegląd techniczny samochodu jest konieczny z prawa w niektórych krajach?

Tak, przepisy dotyczące przeglądu technicznego samochodu są obowiązujące niemalże we wszystkich krajach europejskich.

Jak długo trwa przegląd samochodu?

Na ogół kontrola techniczna trwa około 1-2 godziny.

Czy zdiagnozowanie usterek podczas przeglądu samochodu jest darmowe?

Nie – ustalenie usterki u mechanika to koszt występujący bezpośrednio poza kosztami przeglądu.

Co się stanie, jeśli samochód nie przejdzie przeglądu technicznego?

W takim przypadku auto zostanie wycofane z ruchu drogowego, a właściciel samochodu będzie musiał przeprowadzić niezbędne naprawy i ponownie zgłosić do przeprowadzenia przeglądu technicznego.

Czy podczas przeglądu samochodu jest wykonywane badanie emisyjne?

Tak, stacje kontroli pojazdów wyposażone są również w niezbędną aparaturę, dzięki której można określić poziom emisji spalin wytwarzanych przez pojazd.

Jakie elementy podlegają szczególnie szczegółowym badaniom podczas przeglądu samochodu?

Największą uwagę podczas przeglądu samochodu należy zwrócić na takie elementy, jak stan hamulców, zawieszenia, ogumienia, systemu oświetleniowego, a także instalacji gazowej.
Bezpieczeństwo na drogach – dlaczego przegląd pojazdu jest tak ważny
Poczytaj również:
Globalne ocieplenie – jakie zagrożenia czyhają na nas i jak możemy zminimalizować jego wpływ na środowisko?

W ostatnich dekadach globalne ocieplenie stało się jednym z najważniejszych [...]

Wieczór panieński jako tradycyjny zwyczaj przedślubny

Wieczór panieński jest tradycyjnym zwyczajem przedślubnym. Polega on na [...]

Piczon.pl

Miejsce w Internecie dla każdej kobiety!

"Kobiecy świat w zasięgu kliknięcia! 💄👠 Odkryj nasz portal dla kobiet - inspiracje, porady, trendy. Wszystko, co kochasz, w jednym miejscu! 💕🌸 Tu znajdziesz ekspertów, którzy doradzą Ci w dziedzinie mody, urody, zdrowia, rodziny, a także w kwestiach zakupowych. Stworzony z myślą o Tobie - z nami zyskasz siłę, pewność siebie i wiedzę, by żyć pełnią życia!"

Zobacz również
  1. Polityka prywatności