Piczon.pl - Miejsce w Internecie dla każdej kobiety!

Rehabilitacja stawów i mięśni

Przy każdym szpitalu powiatowym czy wojewódzkim znajduje się medyczny zakład rehabilitacyjny. Zapisują się tu chorzy na przewlekłe schorzenia kostno-stawowe. Osoby starsze chorują na te schorzenia bardzo często i prawie co drugi starszy człowiek ma te dolegliwości. Zgłaszają się więc do zakładu z napisem rehabilitacja. W Polsce istnieje wiele zakładów medycznych, które oferują rehabilitację. Aby dostać się na leczenie trzeba mieć przede wszystkim skierowanie od lekarza rodzinnego, który wstępnie musi postawić diagnozę, czy chory ma taką chorobę.

Skorzystanie z rehabilitacji

Ze skierowaniem od lekarza rodzinnego pacjent zgłasza się do zakładu rehabilitacji, tam się rejestruje i musi niestety czekać w długiej kolejce na zabiegi. To trwa nawet kilka miesięcy, bo zakład ma za dużo pacjentów do obsłużenia. Pacjent może skorzystać z rehabilitacji na własną rękę, jednak każdej osobie odebrano prawo do korzystania z rehabilitacji bezpłatnie. Taka usługa jest dostępna tylko dla pacjentów z kwalifikującą się chorobą i tylko po ukończeniu procedury związanej z wydaniem skierowania.

Rehabilitacja odbywa się od poniedziałku do piątku przez cały dzień. Gdy pacjent doczeka się terminu rozpoczęcia zabiegów, zgłasza się do rehabilitantów, którzy rozpoczynają leczenie. Leczenie odbywa się przez kolejne dziesięć dni od poniedziałku do piątku z przerwą sobotnio-niedzielną.

Leczenie

Leczenie odbywa się poprzez stymulacje stawów i mięśni za pomocą prądu z odpowiednim napromieniowaniem. Są też różnego rodzaju masaże wodne i ręczne. Wszystko po to, aby poprawić kondycję mięśni i stawów i zminimalizować dolegliwości bólowe.

Ostatnio wdrażane są nowe metody leczenia, takie jak termoterapia czy zabiegi polegające na układaniu pacjenta na specjalnym stole masującym z metodą bioretro. Bardzo skuteczne jest również stosowanie krioterapii czy akupunktury, które stosowane są jako uzupełnienie głównego leczenia metodami fizykalnymi.

Przykłady chorób

Najczęściej do zakładów rehabilitacji zgłaszają się osoby z chorobami zwyrodnieniowymi stawów (jak artroza), bólami kręgosłupa czy po urazach pourazowych. Rehabilitacja stawów jest skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości i powrotu do zdrowia. Często osoby cierpiące na ból stawów chętnie sięgają po leki przeciwbólowe. Jednak należy pamiętać o tym, że leki te tylko maskują objawy choroby, a nie leczą przyczyny. Dlatego warto skorzystać z terapii, która skutecznie wyeliminuje ból oraz na dłuższy czas poprawi kondycję stawów i mięśni.

Wskazania i przeciwwskazania

Rehabilitacja jest zalecana w przypadku chorób reumatycznych, pourazowych, w chorobach stawów i kości, a także dolegliwości bólowych związanych z układem mięśniowo-szkieletowym.

Są jednak pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Są to m.in. ciężkie choroby układu krążenia, choroba nowotworowa, choroby zapalne w trakcie aktywności czy cukrzyca. Warto przed skorzystaniem z rehabilitacji, skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zbada stan zdrowia i podejmie decyzję na temat dalszych działań.

Podsumowanie

Rehabilitacja stawów i mięśni to skuteczny sposób na walkę z dolegliwościami bólowymi oraz odzyskanie właściwej funkcjonalności kończyn i narządu ruchu. W Polsce działa wiele zakładów, które oferują profesjonalną pomoc. Po konsultacji z lekarzem i uzyskaniu skierowania, pacjent może liczyć na kompleksowe leczenie, które obejmuje wiele nowoczesnych i coraz skuteczniejszych metod rehabilitacji.

Czy rehabilitacja jest refundowana?

Tak, rehabilitacja jest refundowana, jednak tylko w przypadku wskazania lekarskiego i uzyskania skierowania.

Czy rehabilitacja jest bolesna?

Rehabilitacja może na początku powodować lekki ból, jednak podczas zabiegów momentalnie się zmniejsza.

Jaki jest czas trwania rehabilitacji?

Rehabilitacja trwa od kilku do kilkunastu dni, w zależności od choroby oraz postępującej poprawy.

Czy rehabilitacja jest skuteczna?

Tak, rehabilitacja jest bardzo skuteczna, poprzez wykorzystanie wielu nowoczesnych metod leczniczych.

Czy rehabilitacja jest również dla dzieci?

Tak, rehabilitacja jest również przeznaczona dla dzieci, którzy mają problemy z mięśniami i stawami.
Rehabilitacja stawów i mięśni
Poczytaj również:
Fast foody a zdrowie – jak zbilansować swoją dietę

Szybki tryb życia, duży pośpiech, niski czas na spożywanie posiłków - to [...]

Medycyna konwencjonalna i niekonwencjonalna – czym się różnią?

Medycyna konwencjonalna to medycyna, która stosuje metody naukowe, oparte na [...]

Piczon.pl

Miejsce w Internecie dla każdej kobiety!

"Kobiecy świat w zasięgu kliknięcia! 💄👠 Odkryj nasz portal dla kobiet - inspiracje, porady, trendy. Wszystko, co kochasz, w jednym miejscu! 💕🌸 Tu znajdziesz ekspertów, którzy doradzą Ci w dziedzinie mody, urody, zdrowia, rodziny, a także w kwestiach zakupowych. Stworzony z myślą o Tobie - z nami zyskasz siłę, pewność siebie i wiedzę, by żyć pełnią życia!"

Zobacz również
  1. Polityka prywatności